18 Haziran 2011 Cumartesi

Python Geliştirme Ortamları

--- Bu yazı yeni başlamayı düşünenler içindir ---

Python'a yeni başlıyorum ve windows ortamında geliştirmek istiyorum bana development ortamı için yapmam gerekenleri ve yararlı toollar önerebilir misiniz?

Windows'ta Geliştirme Yapmak


Windows Dert Ortamı

Açıkcası bu soruyu cevaplarken biraz kurgu yaparak konuşacağım zira Windows ortamında pek geliştirme yapmadım. Yaptığım sırada ise yaptığım sadece daha önce geliştirdiğim bir aleti Windows'a port etmeye çalışmaktan ibaretti. Python'un kurulması, bağımlılıkların yerleştirilmesi ve geliştirmeye başlamadan önce gerekli ayarların yapılması hepsi benim için birer çileye dönüştü. Daha sonrasında ise Dos komut isteminde çalışmak, gerektiğinde ssh ile uzak makineye bağlanmak çilenin noktası oldu benim için. Bilmiyorum belki Linux ortamlarına alıştığım içindir ama gerçekten zordu. / Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Eğer Bugün Windows Üzerinde Geliştirme Yapacak Olsam;

Bağımlılık kurma meselesini pip Kullanarak çözmeye çalışırdım. Bir kere kurduktan sonra kendisi Python paketleri için kolay bir bağımlılık kurma aracı olarak çalışıyor. Terminalde ya da Dos ortamında,

pip install hede

Diyerek hede pakedinin kurulmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak bazı modüller pip ile uyumsuzlar. Örneğin geçen gün imaj görüntüleme ve düzenleme pakedi olan PIL'i kurmaya çalıştığım zaman çalışmadığını gördüm. Baya bir uğraştan sonra pip kullanırken PIL pakedini direkt olarak kurmamamız gerektiğini, onun yerine Pillow adlı PIL pakedinin uysallaştırılmış bir versiyonunu kurmak gerektiğini öğrendim.

Bunun dışında bazı paketleri yüklerken başka dillerden kütüphaneler derlenip kurulmaya çalışılıyor bu yüzden sistemde GCC'nin kurulu olması gerekli.

Neyse sözü uzatmayayım,

Siz En iyisi Linux Kullanın


Her zaman söylenir, developer olmaya niyetlenmiş kişinin linux kullanması daha iyidir diye. Sebebi basit, ihtiyacınız olan olabilecek bütün tool'lar kütüphaneler sisteme kurulu olarak gelir. Olmayanları da paket yöneticiniz ile kurar geçersiniz. Dos ekranında komut vermektense bir Linux terminalinde komut vermek her zaman daha kolay ve sağlıklıdır.

Linux ortamında geliştirmeye başlamak için size gerekli olan tek şey kendinize bir ide ya da editor seçip çalışmaya başlamanızdır. Linux camiasının iki kallavi editörü var, bunlardan biri emacs, diğeri ise vim. İkisi de çok güçlü araçlar. İkisi için de eklenti geliştiren binlerce insan vardır sanırım. Ancak söz konusu dil Python ise ben PyCharm'ı tek geçerim. İndirip kullanın, hiç bir kısıtlama yok. Sadece deneme süresi geçtikten sonra kendisini yarım saatte bir kapatıyor. Bence iyi bile sayılabilir böyle olması zira ben bazen bilgisayarın başından kalkmayı unutuyorum.

Sanırım soruya cevap vermiş oldum. Bir daha ki yazıda görüşmek üzere esenkalın.

2 yorum:

  1. Aptana studio'da pydev eklentisiyle bu konuda bayağı faydalı bence

    YanıtlayınSil
  2. Bence yarim saatte bir kapanmasindansa vim kullanmak daha mantikli

    YanıtlayınSil